wtorek, 17 czerwca 2014

4.Miłościwie mi panującyWrzucam większą wersję zdjęcia obok dla tych co nie rozpoznają Jaśnie Państwa w wersji mini.

I kogo my tam mamy:

-Friedrich Wilhelm Victor August Ernst von Hohenzollern następca tronu cesarskiego Prus, który jednak nigdy nie nastąpił.
" Wysoki jasnowłosy chłopak, bystre oczy, inteligentne czoło, cofnięty podbródek, usta bez specjalnego charakteru, długi, bardzo ładny nos świadczący o pewnym dostojeństwie. Bardzo interesujący się aktywną stroną życia, a jego młodość i duch buntują się przeciwko ograniczeniom nałożonym na każdą nawet najdrobniejszą czynność."
- ze swoją żoną Cecylią Augustą Marią Mecklenburg-Schwerin
 "Potem następczyni tronu pokazała nam resztę domu, który sama urządziła. niektóre rzeczy są w nim ładne, inne okropne."

-cesarz Franz Josef

-Friedrich Wilhelm Albert Victor Hohenzollern bardziej znany jako cesarz Wilhelm II 
" Czarujące maniery, trochę dostojeństwa i takt świadczą o człowieku, niestety, z tych trzech cech, on nie posiadał ani jednej"
-wraz z żoną Augustą Wiktorią Friederike Luise Feodorą Jenny von Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg
"Cesarzowa była równie piękną co głupiutką kobietą. Głównym tematem jej konwersacji były dzieci i stroje(...)Nigdy nie poznałam nikogo bardziej pozbawionego indywidualnego myślenia, żywotności i bystrości umysłu. Ona jest jak dobra, cicha, łagodna krowa, która ma cielęta, je wolno trawę, leży i przeżuwa".

-Franciszek Ferdynand Habsburg-Lotaryński d'Este następca (ale też nie doszedł :-) Franza Josefa z żoną Sophie Marią Josephine Albiną hrabiną Chotek, księżną Hohenberg
"Z sukcesem pełniła swoją trudną rolę. Serce i duszę poświęciła mężowi i rodzinie" 


-Albert Edward von Sachsen-Coburg und Gotha pod numerem VII jako król Zjednoczonego Królestwa i cesarz Indii, obok niezłomna i niezniszczalna mamuśka całej epoki Aleksandryna Wiktoria oraz żona Aleksandra Carolina Marie Charlotte Louise Julia Hessen Kassel. 
"Jednego dnia królowa posłała po mnie o godzinie szóstej i trzymała mnie w Pałacu Buckingham aż do za dwadziescia ósma. Oprowadziła mnie po wszystkich swoich komnatach, pokazała całą biżuterię, którą trzyma w szkalnych gablotach ustawionych dookoła jej garderoby i w ogóle była urocza i czarująca." 

-Mary Theresa Olivia Cornwallis-West Hochberg von Pless
"Byłabym znacznie bardziej zaokraglona, gdyby nie fakt, że noszę długie i dobrze usztywnione francuskie gorsety, mam niebieskie oczy z jasnymi rzęsami, które tuszuję na czarno, ładne jasne włosy, dobre brwi, prosty, choc nieco zadarty na końcu nos, wąską górną wargę i dwa przednie zęby trochę dłuższe od pozostałych, grubą dolną wargę i lekko podwójny podbródek, który trzymam pod kontrolą częstymi masażami".
- oraz Hans Heinrich XV. Graf von Hochberg, książę von  Pless, baron zu Fuerstenstein
"Mój mąż pochodzi z narodu, który jest absurdalnie drobiazgowy"
"Powiedziałam Hansowi, że go nie kocham. Odparł, że nie szkodzi i że miłość przyjdzie po ślubie. Być może czasami tak się dzieje, ale obawiam się , że niezbyt często". 

Wszystkie cytaty pochodzą z pamiętników księżnej Daisy: Taniec na wulkanie, Kraków 2008 i Lepiej przemilczeć, Wałbrzych 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

ojej, ktoś to jednak czyta :-) no to w takim razie dziękuję za komentarz